Venus La Universal

Podobnie jak wiele wspaniałych historii, historia Venus La Universal zaczęła się od miłości. Sara Perez i René Barbier – dzieci dwóch pionierów regionu Priorat Josepa Lluisa Péreza z Clos Martinet i René Barbiera z Clos Mogador znali się całe dzieciństwo, ale zakochali dopiero na wspólnym wyjeździe do Burgundii. Chociaż oboje pozostają bardzo zaangażowani w pierwotne rodzinne winnice to właśnie Venus, położona w sąsiednim Montsant, jest ich pasją. Eksperymentując z naturalnymi metodami uprawy winorośli i produkcji wina, Sara i Rene na cel wzięli „interpretację kobiecości poprzez butelkę wina”.

Nazwa winnicy i flagowego produktu zrodziła się w głowie Sary podczas podróży degustacyjnej w Toskanii, gdy podziwiała słynny obraz “Narodziny Wenus” Botticellego w Galerii Uffizi „Kiedy zobaczyłam ten obraz, pomyślałam: mój Boże! To jest nazwa mojego nowego wina!”. 

Venus la Universal to ambitny projekt winiarski w regionie D.O. Monstant, położonym zaledwie kilka kilometrów od granicy z Priorat. 

Stosując ekologiczne metody uprawy, drastycznie zmniejszyli ilość odpadów oraz koszty energii związane ze stosowaniem pestycydów i nawozów chemicznych. Substancja organiczna, którą stosują jako nawóz, jest odpadem odzwierzęcym, zmieszanymi ze ścinkami winorośli i wytłokami z winogron. Zamiast „pestycydów” w Venus stosuje się serwatkę z mleka koziego, a ekstrakty roślinne zastąpiły stosowanie siarki w proszku.

Sara i Rene podkreślają, że zdecydowali się zostawić za sobą emocjonalny, a nie materialny ślad, dlatego prowadzą swoją winnicę w sposób wysoce ekologiczny i zrównoważony.

W tej wyjątkowej winnicy zdecydowano się na pracę z dzikimi drożdżami, bakteriami mlekowymi i kwasami, które naturalnie występują w lub na winogronach. Obecnie prowadzone są też badania nad redukcją siarczynów oraz uniezależnieniem od dostaw energii elektrycznej poprzez inwestowanie w energię słoneczną.

“- Pragniemy, by wszyscy mogli poczuć zapach winogron dojrzałej Garnatxy, poczuć teksturę cząstek „sauló” (rozkładającego się granitu), a jeśli zamkniecie oczy, zostaniecie przetransportowani do tego zakątka Montsant przez kieliszek naszego wina.” – Sara Perez i Rene Barbier